Jump to content
Sign in to follow this  
Hubi

Wzmacniacz samochodowy

Recommended Posts

Heh wszystkim. Mam takie pytanie a mianowicie : jak czytać parametry wzmacniaczy samochodowych? Na niektórych jest napisane np 400 a w dokładnej specyfikacji jest naprawdę 2x60 o co tu chodzi ???

Bo producenci celowo lawirują tymi parametrami. I generalnie to na byle szmelcu producent może napisać 500W i faktycznie jest te 500

tyele że naprzyklad w mostku i jest to moc PMPO

Czyli podczas pomiaru na jedną mili sekundę wykres się wychylił do tej wartości i tak mamy 500 watowego gnoja za 100zł :D A faktycznie ma 2x 50 W :)

Patrz na jeden parametr, moc znamionowa albo moc RMS innymi bzdurami niema sensu sobie głowy zaprzątać

No i jeszcze ile mocy jest na kanał, bo czasami podają łącznie moc dwóch kanałów.

Będziesz potrzebował powiedzmy wzmacniacz dwu kanałowy po 80W na kanał a się okaże że on ma 80 łącznie czyli po 40 na kanał

Rozumiem a jak dobrać wzmacniacz do głośnika żeby to ładnie grało ??

Patrz na jeden parametr, moc znamionowa albo moc RMS innymi bzdurami niema sensu sobie głowy zaprzątać

No i jeszcze ile mocy jest na kanał' date=' bo czasami podają łącznie moc dwóch kanałów. [/quote']

Jak zakładasz Bose to wznak chcesz na Suba? Zadzwon do mnie, może coś będę miał sensownego :)

Tak właśnie jak napisał Grzegorz najistotniejsza jest moc w RMS, wszystkie inne moce PMPO czy inaczej zwana muzyczna, to chwyt marketingowy. Warto również pamiętać, że moc RMS we wzmacniaczach podawana jest według książkowych warunków zasilania, czyli napięcia 14,4V oraz brak strat na drodze doprowadzenia zasilania, dlatego każdą przygodę z CA należy zacząć od "elektrowni" auta a potem myśleć nad doborem odpowiedniego sprzętu, bo super drogi sprzęt nie zasilony, zagra znacznie gorzej od średniego, który dostanie właściwą moc w najistotniejszych momentach.

Co do dalszej części pytania wzamcniacze mogą być 1, 2, 3, 4 i 5 kanałowe. Jeżeli ma zapis 2x60 oznacza, że każdy kanał dysponuje taką mocą. Zakładając, że jest to wzmacniacz 2 kanałowy można go także podłączyć w tak zwanym mostku, czyli jako jednokanałowy, na przykład do zasilania subua w bagażniku, wtedy będzie dysponował mocą większą opisaną 1x ileś tam. Co do napisu pewnie na kartoniku dużymi literkami 400 W to oznacza moc, której nie uświadczysz.

Warto pamiętać przy doborze wzmacniacza żeby taki parametr głośników jak impedancja głośnika współgrała, przez tą obsługiwaną przez wzmacniacz. A dalej powiedz co chcesz zrobić, co osiągnąć, to może coś się doradzi podczas wyborów ;)

Ogólnie będę szukał czegoś zęby trochę basu było w tym miesiącu założę bose ale z tego co widziałem to będzie ładnie grało i w ogóle ale basu nadal będzie brakować a droga sprawa jest taka ze mam mało miejsca w bagaju i muszę coś dobrać takiego żeby nie było duże a praktyczne.

No i jeszcze ile mocy jest na kanał, bo czasami podają łącznie moc dwóch kanałów.

Jak zakładasz Bose to wznak chcesz na Suba? Zadzwon do mnie, może coś będę miał sensownego :)

Tak suba będę chciał założyć jakiegoś :D

Jak o suba chodzi to do niego polecam wzmacniacz jedno kanałowy, jeżeli nim ma tylko być sub zasilany ;) Pamiętaj o doborze właściwego przekroju kabla zasilającego oraz innych czynnikach i jakościowych kablach. A i mała uwaga jak kupujesz głośnik basowy to nie kupuj go w gotowych skrzynkach z alleszroto, bo to nie gra, kup sam głośnik i zleć zrobienie odpowiedniej skrzyni dla kogoś kto tym się zajmuje i wie jak ma być zestrojona pod dany przetwornik, chyba, że umiesz sam :)

Coś Cię interesuje konkretnie jakiś zakres mocowy, firmowy i budżetowy ?

Co do mocy to nie wiem sam ale budżetowy musi być bo mam teraz wydatków ujjj i jeszcze więcej.

Radzę ostudzić się i odłożyć trochę kasy na przyzwoitszy sprzęt, lub szukać coś markowego w używkach z którymi różnie bywa.

Mam JBL'a GTO 2000 - 1/2ch 220W RMS w mostku 2Ohm. Kupiony na chwile jak sie mój spalił ale nie bylem w stanie go wpiąć w zasilanie 50mm2:P

Mam JBL'a GTO 2000 - 1/2ch 220W RMS w mostku 2Ohm. Kupiony na chwile jak sie mój spalił ale nie bylem w stanie go wpiąć w zasilanie 50mm2:P

No to pewnie drogi interes bedzie :D

No to pewnie drogi interes bedzie :D

150 PLN za niego dałem wiec chyba niezbyt drogi :P

Tak moim zdaniem Jbl obecne to taka marketówka słaba ;)

nie mam jakis specjalnie wysokich wymagan :D

Panowie, wzmacniacze oprócz ważnego parametru jakim jest moc mają jeszcze ważniejszy parametr - ile watt na daną ilość omów potrafią oddać. Każdy system inaczej może działać bo przykładowo jak są dwa głośniki albo jeden dwucewkowy to zależy jak się go podlaczy, czy szeregowo czy równolegle. To jest bardzo ważny parametr bo najczęściej ludzie patrzą "o, wzmacniacz ma 1000000000 Wat" ale tu się okazuje że przy 2-ohmowym głośniku a przy 8 omach ma powiedzmy 100 Wat (specjalnie przekontrastowalem) i sieje na głośniki przestery. A tu już najbliżej do spalenia głośnika :) zawsze lepiej mocniejszy wzmacniacz niż głośnik bo strasznie ważna jest dynamika. Przy odpowiednim zapasie głośnik potrafi bezbłędnie i bezawaryjnie przekroczyć swoją moc znamionową nieraz dwukrotnie i więcej. Ale ważna jest odpowiednia dynamika czyli żeby wzmacniacz nie działał na granicy swoich możliwości bo wtedy na głośnik idzie kwadrat i jest po głośniku. Wzmacniacz jaki by nie był to jeżeli jest dobrze dobrany pod wybrany głośnik to będzie dobrze spełniał swoją funkcję :)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

• Like 1

6 minut temu, UniqueTM napisał:

A nie jest odwrotnie? To raczej głośnik musi być mocniejszy...

Zdecydowanie nie. Jeśli masz mocniejszy głośnik niż wzmak to nigdy nie osiągniesz maksimum możliwości głośnika

Człowiek się uczy całe życie
Chodzi o to że dynamiczny sygnał bez przesteru trwa dużo krócej dla głośnika niż przesterowany i sprasowany przez niedomagajacy wzmacniacz :)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka