Jump to content
FatBoy82

Z tyłu ucieka płyn chłodniczy

Recommended Posts

Dzisiaj spotkała mnie taka sytuacja, a mianowicie stanąłem na światłach a spod maski z wysoką skutecznością próbuje uciec gęsty, biały dym. Pierwszą moją myślą było, że skubaniutki się przegrzał i coś walneło w układzie. Jednak nie, temperatura wzorowa. Szybko otwieram maskę, w mordę wali mgła jak u Kinga, ledwo silnik było widać, ale jedno było pewne - dym zasuwa z tyłu silnika, przy podszybiu. Pewnie coś poszło za silnikiem i leci na wydech dając idealny efekt na imprezę techno :) Co się działo wcześniej:
- trochę ją przegoniłem do 160 albo 180, ale to był jednorazowy numer na odcinku może 1,5km.
- to pewnie nie ma znaczenia, ale chwilę  (może 1min) przed światłami zwiększyłem temp. z 20 na 22C

Ze świateł na parking został mi może 1km do przejechania. Tam ją zostawiłem na 2h. Po powrocie sprawdziłem poziom płynu i był jakoś w połowie do normalnego stanu, a pod samochodem była mała kałuża. Na gorącym miał poziom jaki powinien być na zimnym. Do domu zostało 30km, byłem pewien, że będę miał kilka postojów na dolewki. Dołałem ok 1,5l wody destylowanej i jazda. Temp. silnika bez zarzutu, dymienia już takiego nie było, jedynie lekki dymek było widać na światłach, ale jakby ktoś nie wiedział, to mógłby tego nie zauważyć. Do domu dojechałem bez dolewek, poziom spadł oczywiście, ale tragedii nie było. Temp. w kabinie ustawiona na 20C, już się bałem zmieniać ;)

Teraz pytanie co mogło walnąć tam z tyłu? Jest tam mostek wodny, jest zawór, są też pewnie przewody do zaworu. Są jakieś częste przypadłości w tamtym rejonie? a może cieknie przy termostacie i po bloku spływa na tył? albo pokrywa chłodnicy oleju? :O

Szczęście w nieszczęściu na jutro byłem już umówiony na wizytę u mechanika, choć tylko po to by zerknął, czy na luzie przejdę przegląd. No ale cóż, na pewno się ucieszy na dodatkową robotę ;)

Nie chcę Cię straszyć ale jeśli to było po stronie kierowcy to na 90% wskazuje uszczelkę pod głowicą, tam na samym rogu jest kanał wodny i bardzo często on puszcza co skutkuje wyciekiem na zewnątrz silnika bezpośrednio właśnie na kolektor wydechowy.... przeżyłem identyczną sytuację, temperatura wewnątrz nie ma z tym nic wspólnego.

No może być nie ciekawie ,ale generalnie wizyta u mechanika i spojrzenie na sytuacje z poziomu kanału pomoże znaleźć usterkę .

Ja miałem podobnie , może bez takich ekscesów z parą z pod maski ,ale wyczuwalnym słodkim zapachu po zaparkowaniu po trasie . Czyli gdzies ubytek i spalany płyn chłodniczy .

Także ubywało tam delikatnie ze zbiorniczka . Rozmowa z Chłopami ode  mnie i też myślenie o najgorszym . Lecz postanowiłem sie przyjzec sprawie dokładniej . Wyszedł przecięty przez opaskę przewód wodny . Tu jak wchodzi na silnik na rurkę od termostatu . ( Lewa strona silnika -okolice aku) . Kapało dosyć mocno na kolektor wydechowy .

Jeżeli nie walnął zawór, to wszystko wygląda na UPG. 

Poszedł bym w trójdrozny na starcie jak jest zimny nie musi cieknać jak jest ciepły wtedy te zawory puszczają... i tez leci na dupe motoru i może pary być fest.
Na kanał lampa w reke dolac do poziomu odpalić i obserwowac :) 

Cieknacy termostat bądź chłodniczka oleju objawia się kapaniem płynu z tyłu rogu głowicy. Przerabiane nie raz. 

• Like 1

No to dobrze ,że w sumie taka sprawa wyszła ;)

Likwiduj usterki i ciesz się jazdą :D Pozdro!

14 godzin temu, FatBoy82 napisał:

Jedynie nie wiem jaki jest patent by wypiąć ten przewód wchodzący do kabiny, jest to jakiś zatrzask plastikowy, możliwe że podobny w działaniu jak ten z nagrzewnicy. Ktoś coś wie na ten temat? Wolałbym tego nie połamać ;)

"Sam naprawiam" strona 17 :P

Rysunek E4427? :) wielkie dzięki, ciekawe czy w realu będzie tak samo przyjemne jak w książce :)