Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Ustawienie aparatu zapłonowego C30SE

FatBoy82
 Share

Recommended Posts

Muszę ustawić aparat zapłonowy w C30SE tylko nie wiem jak sensownie i najłatwiej ustawić pierwszy tłok na górze i oczywiście by to była góra z zapłonem :) Można wsadzić długi śrubokręt, ale wtedy nie mam pewności czy to ta góra. Natomiast rozrząd jest dość schowany. Są jakieś inne sposoby? Może w ogóle są inne sposoby na ustawienie aparatu?

Swoją drogą najchętniej zamieniłbym palec na sterowanie elektroniczne.....

Tu pewnie w kwestii ustawienia pomogła by pewnie  lampa stroboskopowa , @slawko nie dawno się bawił w ten temat . Poczekajmy jak się pojawi i podrzuci jakąś myśl :)

Akurat w tym silniku ustawienie zapłonu jest proste nawet bez ustalania położenia tłoków.  :D Aparat wchodzi tylko w jednej pozycji w blok i nie da sie go źle włożyć. Potem ustawienie aparatu: 
image.png.2c1b5e6fa034464dc1ecc95355a4db0b.png

i poprawne wpięcie kabli:

image.png.19c3b6205b40771b95b2de0b1a04cc1c.png

Zw stroboskopem nie ma co szaleć, bo tu sie nie reguluje zapłonu. Jedynie można sobie skontrolować :P 

• Like 1

Hmm jakos nie do konca sie zgodze. Po pierwsze mozna aparat wlozyc o 180 stopni, ten wpust co wchodzi w silnik jet symetryczny. Po drugie jak sie nie ustawia zapłonu? W koncu po cos kreci sie kopułką i ustawia, prawda? Generalnie włożyłem z drugiej Omei i niestety nie bangla i nie jest tak prosto, stąd mój post jak to sobie ustawić z pierwszym tłokiem. Lampa stroboskopowa to już idealnie ustawi zapłon, a mi póki co chodzi o to, by odpalić w ogóle.

Ma ktoś schemat jak odczytac znaki na kole pasowym?

Ok. Z tym ustawieniem to mogłem pomylić z c26ne bo tam więcej grzebałem. Ale jeśli możesz przekręcić o 180st to zostają tylko 2 możliwości ustawienia i musi zabanglać. Aparatem nic nie regulijesz tutaj. W aparacie masz czujnik halla. Tu pełni taką rolę jak w późniejszych motorach czujnik wałka rozrządu i tu komputer podaje moment zapłonu. Kręcąc aparatem możesz jedynie oddalić styki kopułki od palca w momencie podania napięcia z cewki i prędzej je wypalić. 

Ustaw nacięcie aparatu i kable jak na rysunku. Jak nie bangla to wyciągnij aparat i przekrec o 180 wałek z palcem i włóż aparat tak samo. Musi działać. Jeśli nie to przyczyna jest inna.

Co do znaków na kole to ja u siebie ich nie doświadczyłem. Jest wyraźny znak na kole zamachowym w okienku po prawej stronie silnika.
image.png.90247e26154ead9b17facd0285048cc7.png

Jednak znalezienie gornej pozycji 1 tłoka da ci tyle samo co metoda, która opisałem wyżej bo i tak nie wiesz na koniec jakiego suwu trafisz - sprężania czy wydechu.

Edited by slawko
dodałem obrazek :D