Jump to content
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt

Wymiana przegubu elastycznego wału i podpory

Share

Recommended Posts

Witam jak w tytule  chce wymienic u siebie te elementy na nowe i pytanie czy na wale.jest jakis znacznik zeby bylo wiadomo jak go założyć ?   Jesli ktoś to robił moge prosic o porade  ? Niechce jezdzic po drutmechanikach wole sam wymienic bo mam warunki na to  narzedzia i czas przeguby maja tez jakas kolejnosc montazu? Chodzi mi o strone czy tez maja jakis znacznik ?,podpora powinna zejsc sciągaczem  

Prawdopodobnie wieloklin będzie pozbawiony jednego klinu, przez to wał wejdzie tylko w to samo miejsce. A te gumiaki to są symetryczne. W Omedze A jeszcze od strony skrzyni była taka miska żeby urwany wał nie walił czasami po podłodze, ale w B już niema chyba tego bajeru.

Edited by psczelaszkov

1 godzinę temu, psczelaszkov napisał:

Prawdopodobnie wieloklin będzie pozbawiony jednego klinu, przez to wał wejdzie tylko w to samo miejsce. A te gumiaki to są symetryczne. W Omedze A jeszcze od strony skrzyni była taka miska żeby urwany wał nie walił czasami po podłodze, ale w B już niema chyba tego bajeru.

Jest też ten bajer :)

3 godziny temu, PawelP napisał:

Witam jak w tytule  chce wymienic u siebie te elementy na nowe i pytanie czy na wale.jest jakis znacznik zeby bylo wiadomo jak go założyć ?   Jesli ktoś to robił moge prosic o porade  ? Niechce jezdzic po drutmechanikach wole sam wymienic bo mam warunki na to  narzedzia i czas przeguby maja tez jakas kolejnosc montazu? Chodzi mi o strone czy tez maja jakis znacznik ?,podpora powinna zejsc sciągaczem  

Co prawda dawno robiłem i chyba jest wieloklin tak jak @psczelaszkov pisze. Ja mimo wszystko zaznaczałem sobie korektorem dwie połówki :thumbsup:

W dniu 26.02.2020 o 04:30, danio napisał:

A pozycja 14 dostępna jeszcze jest?

myślę, że jakąś osłonę amortyzatora byś dobrał :P

• 4 months later...

Witam. Mam zamiar wymienić podporę z łożyskiem. Podobno 2 części walu rozłącza się poprzez poluzowanie dużej (ok 40mm) nakrętki. W pewnych opisach znalazłem stwierdzenie by zwrócić uwagę na kierunek odkręcania. Co to znaczy, czy tam jest lewy gwint, w którą stronę należy to odkręcać żeby czegoś nie urwać? :-)  Jeśli ktoś to robił i może podpowiedzieć to będę wdzięczny. 

1 godzinę temu, Arklin napisał:

Witam. Mam zamiar wymienić podporę z łożyskiem. Podobno 2 części walu rozłącza się poprzez poluzowanie dużej (ok 40mm) nakrętki. W pewnych opisach znalazłem stwierdzenie by zwrócić uwagę na kierunek odkręcania. Co to znaczy, czy tam jest lewy gwint, w którą stronę należy to odkręcać żeby czegoś nie urwać? :-)  Jeśli ktoś to robił i może podpowiedzieć to będę wdzięczny. 

Rozpinasz opaskę trzymajacą gumową osłone, jedną stronę wału zapierasz o cos, a dugą ciągniesz  w dugie stronę. Voila! wał rozłączony :) 

Tylko sobie zaznacz jakimś markerem polowki wału żeby włożyć go tak samo bo może bić 

1 minutę temu, Tazz napisał:

Tylko sobie zaznacz jakimś markerem polowki wału żeby włożyć go tak samo bo może bić 

Nie da się tego źle złożyć. Pasuje tylko w jednej pozycji...

1 godzinę temu, psczelaszkov napisał:

@Arklin Jaj se uciąć nie dam, ale były wersje skręcane i normalnie rozpinane.

Widziałem kilka wałów,a le skręcanych Jeszce żadnego... ale tez sobie nie dam nic uciąć bo gmerałem gównie w nowszych rocznikach :)

@skit Właśnie jeśli ma tak skręcany jak ja w sedesie to w moim przypadku można przestawiać dziada dookoła :D Za to rozpinane mają faktycznie 1 ślepy frez. Myślałem że skręcane wymarły z liftem omegi A :D Może ktoś kiedyś kupił na szrocie wał z A.
@ArklinWtedy będzie tak:

image.png.40ed6837a9ee7accfba5e1672f2bc49d.png
image.png.54fcb29d7120ba06d5a77db855af2e2f.png

Dzięki, zobaczymy co będzie, jutro będę walczył.

Masz na myśli mocowania przegubu elastycznego? Tylko nadal nie wiem w którą stronę luzować ewentualną nakrętkę.

Edited by Arklin

Tak. Ja u siebie chyba normalnie ją kręciłem tym bardziej że nie widze tu adnotacji o lewym gwincie, a zazwyczaj taką podają jeśli jest. Nawet mocno nie powinna siedzieć. Jedną ręką wał trzymałem, a drugą jakiś klucz nastawny.

No i udało się. Oczywiście zamiast 2 godzin było ponad 5 bo wszystko pod górę. Zapieczone śruby, lozysko, itp itd. wał po prostu łączy sie bez nakrętki. Obie części przesuwają się bardzo łatwo, tylko na końcówce tylnej części oring trochę wadzi i już zwątpiłem czy w ogóle wyjdzie. Różnica w jeździe po wymianie zauważalna.

Oczywiście badziew Maxgear bo nie ma wyboru a trzeba było to zrobić. Łożysko oczywiście FAG bo nie wiem czy ktoś inny to robi. Może jednak i ten Maxgear wytrzyma że 3-4 lata skoro poprzednie wytrzymało prawie 20 lat.

W dniu 17.07.2020 o 23:56, psczelaszkov napisał:

Tylko wał przykręć z nowymi nakrętkami samohamującymi jak były, albo klejem. Bo się dziad po 500km odkręcać zacznie

Teraz mi się przypomniało, że jakiś czas temu przymierzałem się do wymiany i próbowałem czy da się ruszyć te śruby no i je odkręciłem. Zakręciłem z powrotem te same nakrętki, bez żadnego kleju i do tej pory nic się nie ruszyło, a to już ze 2 lata minęły, więc luzik, nic się nie powinno dziać.

Jeszcze na marginesie, zakupiłem łącznik elastyczny wału, gdyby oryginał okazał się uszkodzony. W Gordonie mieli tylko Topran, nic innego, a i to na zamówienie więc na wszelki wypadek zakupiłem. No i tu zonk, otwory na śruby ZA MAŁE. Bywały różne modele, czy to aż taki badziew, że otworów nie potrafią zrobić jak trzeba?