Jump to content
Omega Elite Klub

Wachania temperatury silnika - wina termostatu ?

Share

Recommended Posts

W mojej Omedze 2,6 v6 temp wacha się w granicy 80-90 stopni. W trasie jest stałe tak 88 a w mieście jest to 80-85

czy taka temp jest dobra czy auto powinno być ciagle na temp 90/92 ? 

3 godziny temu, Manson95 napisał:

@Ricardo szczerze to nie wiem kiedy był wymieniany. Poprzedni właściciel nic nie wie 

Ja bym się nie przejmował za specjalnie. Ew. sprawdź w opcomie ile pokazuje na ecu:) Bo tam rozstrzał potrafi być o kilka stopni. Jak masz przewody rozruchowe to podepnij dodatkową masę do silnika na chwile i zobacz czy cos sie zmieni :)

To co pokazuje wskaźnik, a co jest faktycznie, to są dwie różne sprawy. W skok w takim zakresie, to normalna sprawa, termostat się otwiera i przymyka, ma pewną histerezę, zmieniają się warunki, jak obciążenie i prędkość silnika. Radzę spojrzeć przez jakiś interface typu OP-COM czy ELM. Masa też może być problemem (mi.in. mostek wodny potrafi robić głupoty)

Taka anegdotka: z Saabami 9000 często ludzie przyjeżdżali do serwisu albo dzwonili z problemem "skaczącej" temperatury na wskaźniku. Musieli ludziom tłumaczyć, że to normalna sprawa, oczywiście z różnym skutkiem :P Dlatego w zegarach następcy 9000, modelu 9-5, zastosowano stabilizację tego wskaźnika, który stoi jak pała po niebieskich tabletkach :f: (tak słyszałem :D )

• Haha 1

Popieram kolegę  :thumbsup: i dopiszę jeszcze że VC mają podobnie .